Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/1/a/1a286233-190c-4596-9079-2c5f96891368/egoman.sk/web/wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 6230
Zápaly – stretávame sa s nimi často, no nie vždy o nich vieme. | egoman.sk

Stretávame sa s nimi prakticky každý deň, no nie vždy si ich uvedomíme. Väčšinou vtedy, keď sa prihlásia zvýšenou teplotou, prípadne horúcim miestom niekde na tele a bolesťou. Majú nás chrániť, ale ak sa nám dlhodobo usadia v organizme, poškodzujú ho. Zápal treba chápať ako prirodzenú univerzálnu obrannú reakciu, ktorá v nás – aby nás chránila –  prebieha každú sekundu nášho života. Náš organizmus sa totiž dennodenne stretáva s rôznymi podnetmi a cudzími látkami či mikroorganizmami. Nie všetky nám škodia, ale práve voči tým nebezpečným si postupne naše telá vytvorili zápal. Koža je jedným z indikátorov toho, že niečo nie je v poriadku. Zrkadlí sa na nej totiž celý rad vnútorných ochorení. A pátranie niekedy naozaj pripomína detektívku.

 

Zápal (z latinky: inflammatio) je súčasťou komplexnej biologickej odpovede telesných tkanív na škodlivé podnety, ako sú patogény, poškodené bunky alebo dráždivé látky, a predstavuje ochrannú odpoveď zahŕňajúcu imunitné bunky, krvné cievy a molekulárne mediátory. Účinným voľnopredáným liekom je phlogenzym.Funkciou zápalu je eliminácia pôvodnej príčiny poškodenia buniek, odstránenie nekrotických buniek a tkanív poškodených pôvodným poškodením a zápalovým procesom a začatie opravy tkaniva.

What are the symptoms of chronic inflammation?
Acute inflammation often causes noticeable symptoms, such as pain, redness, or swelling. But chronic inflammation symptoms are usually subtler. This makes them easy to overlook.

Common symptoms of chronic inflammation include:

  • fatigue
  • fever
  • mouth sores
  • rashes
  • abdominal pain
  • chest pain